Даунов синдром – шта је то?

Даунов синдром (Down sy) је последица постојања једног хромозома више у ћелијама детета. Овај синдром се назива и тризомија 21, јер уместо два хромозома која чине 21. пар, деца имају три.

Карактеристике су специфичан изглед – монголоидно (косо) постављене очи, мали нос широког корена, смањен обим главе и пљоснат потиљак, мала уста, језик избраздан и велики, ушне шкољке су мале и ниско постављене. Шаке су широке и са кратким прстима, а на длановима може да постоји бразда четири прста уз измењене линије на шакама и празнина између првог и другог ножног прста.

Већина особа са Дауновим синдромом има благо до умерено интелектуалне поремећаје. Даунов синдром могуће је дијагностификовати у трудноћи и након рођења. У току трудноће најчешће се ради амниоцентеза између 16. и 19. недеље трудноће. Након рођења, најчешће се одмах посумња на овај синдром услед специфичног изгледа детета, а дијагноза се потврђује на основу кариограма-приказа изгледа и броја хромозома. Рана интервенција, која подразумева рад дефектолога и других стручњака доприноси повећању квалитета живота и стимулацији психомоторног развоја.

Посебно је важно истаћи значај саветодавног рада са породицом детета са Дауновим синдромом, јер су подршка и подстицаји који долазе из породице примарни за њихов развој. Деца са Дауновим синдромом, као и сва друга деца, показују афинитете према музици, спорту, књижевности. Уз одговарајући тренинг и вежбу постају добри музичари, спортисти, глумци.

Постоје бројни примери где су деца са Дауновим синдромом остварила веома висока постигнућа у областима која су их занимала.

Медицинска сестра васпитач

Валентина Мартаћ